Керамічний півник з Бородянки волею долі став символом стійкості до життя українського народу. Тому й не дивно, що ми взялись оцифровувати колекцію майоліки з Музею декоративного мистецтва України саме з таких півників.
Півник-куманець уцілів при бомбардуванні житлових будинків російськими військами у березні 2022 р. А фото куманця, який стоїть на майже неторканій кухонній шафці із посудом, що висить на стіні, облетіло увесь світ.
Авторка відомого фото, кореспондентка «Суспільного» Єлизавета Серватинська, роблячи знімок, відразу подумала, що нам треба брати приклад з полички, яка тримається, хоча весь будинок обвалився.
З дозволу власниці квартири, шафку з півнем обережно зняли співробітники ДСНС України та передали до Національного музею Революції Гідності.
Чий півник?
Такий півник, виготовлений на Васильківському майоліковому заводі, був не один. Тиражі півника випускали у 1960-1980-ті роки, на які припадає розквіт цього великого підприємства художньої кераміки. Васильківські художники мали власні майстерні й були вільними у творчості, тому їм вдалося залишити багато самобутніх виробів. Але оскільки каталогів цих виробів майолікового заводу просто не існує, відносно авторства виникли дискусії.
Спершу півника приписали авторству Прокопа Бідасюка. Проте Сергій Денисенко, головний художник заводу останніх років його існування, висловив припущення, що автор півника Валерій Протор’єв. З цим твердженням більшість погодилась. Валерій працював у співавторстві зі своєю дружиною Надією, і вони були провідними художниками васильківської майоліки у 1960-1980-х роках. А свої роботи підписували просто «Протор’єви».
Півник незламності
Історію другого такого ж півника вцілілого після бомбардування менше знають. І якщо перший зберігається в Музеї Майдану, то другий на зберіганні у Музеї декоративного мистецтва України.
Волонтери з Helping Hand та Nova Ukraine розбирали завали будинків у Бучанському районі влітку 2022 року. І в с. Мощун на другому поверсі зруйнованого будинку побачили такого ж півника. Він та фаянсова ваза стояли на оздобленій кахлями печі.
Хоч і обгорілий, але цілісенький півник власниця будинку, Марія Чикалюк, передала до музею, де він має дах над головою. За її словами: «Керамічний півник міцний як наша Україна. Він вистояв і ми вистоїмо».
Оцифрований легендарний півник з Мощуна та ще один півник з цього тиражу доступний до огляду на нашій платформі. Надихнутися стійкістю і оцінити майстерність художників Васильківського майолікового заводу можна не виходячи з дому.