Косівська мальована кераміка – один з найвідоміших різновидів української кераміки, що була внесена у 2019 році до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства.

А все тому, що таку кераміку майже неможливо підробити, адже технологія виробництва дуже складна і єдина в своєму роді у світі. Багата на глину місцевість Гуцульщини сприяла розвитку гончарства, що дозволило створити власний унікальний стиль у ХVІІІ-ХІХ ст. Спочатку це були здебільшого підсвічники та кахлі. Найдавніші з яких зберігаються у музеях Бухареста та Відня.

Особливості косівської кераміки

Специфіка в ненасенні оздоблення – ритуванні. Це розпис покритого білою глиною і підсушеного виробу. Після першого випалювання в гончарній печі на виріб наносять розпис зеленою, коричневою, жовтою, рідше синьою фарбами (білої глазурі у них ніколи не було, лише білий ангоб – до випалювання). Виріб покривають прозорою поливою (глазур’ю) і випалюють удруге.

Окрім цього, дотримуючись техніки, керамісти створюють власний стиль у формотворенні, орнаменті та сюжетних композиціях.

Нам вдалось оцифрувати 20 робіт відомих майстрів Косова з фондів Національного музею декоративного мистецтва України.

Майстри Косова

Найвидатнішим майстром середини ХІХ ст був Олекса Бахматюк. Що не лише представляв свої вироби на виставках того часу, а й зацікавив ними цісаря Франса-Йосифа, який придбав його кахляну піч. Бахматюк став тим, хто створив певний канон у зображенні постатей на виробах. І тепер його миска з колекції Національного музею декоративного мистецтва України надійно збережена у цифровому форматі.

Моделі у 3D також отримали вироби родини Баранюків, що теж творили у ХІХ ст і були нащадками Петра Баранюка. Який за деякими твердженнями конкорував з Бахматюком. А інші наслідували їх стиль творів.

Серед оцифрованої колекції ХХ ст опинились і роботи відомої майстрині Паулини Цвілик та її онуки Надії Вербицької. Цвілик створювала невеликі за розміром вироби, які декорувала рослинним розписом, зображенням тварин і традиційними сюжетними сценами

Кожен виріб косівської кераміки унікальний, тож перевірити себе у знаннях стосовно неї можна завдяки вікторині, що створена на порталі “Музейний фонд України” від Міністерства культури та інформаційної політики спільно з Національним музеєм декоративного мистецтва України. А завдяки проробленій роботі з 3D-оцифрування неповторну та цінну колекцію творів майстрів з Косова можна розглянути у всіх деталях. Та осягнути майстерність її виготовлення.