Про проєкт
В березні 2023 року ми взяли участь в проєкті Національного музею історії України «През шаблі маєм права!» і «оживили» виставку зброї, знайденої на території України від кам’яної доби до сучасності.
Завдяки цифровим інструментам, QR-кодам та відео відвідувачі змогли краще дізнатися зокрема й про те, як на українських землях використовували імпортовану зброю.
Що оцифрували?
Ми відсканували та зробили цифрову 3D-копію однієї з цікавинок колекції — сталевого шолому ХІ-початку ХІІІ століття, який є типовим захисним обладунком руської дружини. Його віднайшли під час археологічних розкопок на Хрещатику, в Києві.
В історичний період, до якого відноситься шолом, воїни використовували східні обладунки та зброю. Цьому сприяло те, що багато кочевих племен прийняли християнство і перейшли на службу до руських князів. Водночас воїни також використовували європейську та скандинавську зброю.
Крім цього експонату ми також оцифрували бронзову сокиру-скелець XIV-XII століття до нашої ери, яку знайшли в селі Худльово на Закарпатті, залізний меч V століття до нашої ери з Білогородки Київської області, турецький пістолет та пернач XVIII століття. Цифрові копії влучно було інтегровано в виставку, що допомогло наочно простежити історію розвитку та використання зброї на території країни.
Відтепер ці цінні знахідки можна побачити та дослідити в будь-який час та з будь-якого куточка землі. Якість 3D-копій дозволяє побачити навіть дрібні деталі, візерунки, пошкодження тощо.
Екперти про проєкт
«Ми вже рік говоримо про зброю, яка є запорукою нашої свободи і перемоги, тож виставка присвячена їй. Ми так організували експозицію, аби глядачі побачили багатоплановість зброї як артефакту: з одного боку, по ній ми можемо вивчати історію військової звитяги України, з іншого — історію нашої країни у взаємозв’язку з іншими народами-сусідами. І міжнародний аспект зброї, який ми сьогодні відчуваємо, також є лейтмотивом виставки», — зазначив генеральний директор НМІУ Федір Андрощук.